czwartek, 25 sierpnia 2011

na suchą i łuszczącą się skórę - mocznik

mocznik (urea) - super nawilżacz dla przesuszonej i łuszczącej się skóry

właściwości: nawilżające, zmiękczające, regenerujące, na rozstępy oraz ogólną poprawę kondycji skóry, na wrastające włosy i tzw zespół zapalenia mieszka włosowego

Jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF - Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka.

JAK STOSOWAĆ: 
Najprostszy sposób to dodać odpowiednią porcję mocznika do naszego ulubionego balsamu, tak by nie przekroczyć stężenie 10%. Mocznik oferowany przez sklepy internetowe ma postać bezbarwnych kryształków, które łatwo rozpuszczają się w balsamach o ciekłej konsystencji.
W ww. sklepach można zakupić miarkę, w postaci łyżeczki, są one różnej wielkości. Ja posiadam taką o pojemności 1ml. Tą samą łyżeczką odmierzam porcję balsamu. Wszystko wsypuję do pojemniczka po kremie, oczywiście musi być czysty! Zamykam i porządnie potrząsam, aż do rozpuszczenia kryształków (1-2min).

Jeżeli chodzi o datę ważności takiej mikstury, szczerze powiem, że nie wiem ile...
Zacytuję, pewną forumowiczkę:

"Z mocznikiem i z jego "psuciem się" jest trochę inaczej niż z resztą składników. Konserwanty chronią krem przed drobnoustrojami. Mocznik nie psuje się od drobnoustrojów. On się psuje sam od siebie, w środowisku wodnym przy niewłaściwym dla niego pH (tak w uproszczeniu). Z zepsutego mocznika powstaje amoniak. Amoniak ma działanie silnie drażniące na skórę. W własnoręcznie kręconych kremach można przyjąć, że mocznik w ciągu 2 tygodni się nie psuje ( źródło: mazidła). Jednak w kremach gotowych bywają różne dziwne rzeczy i nigdy nie wiadomo, czy coś nie będzie katalizować reakcji mocznik -> amoniak. Już gdzieś w innym temacie pisałam, że można wziąć jakiś prosty krem (np humektan) i zrobić porcję mieszaniny na zapas codziennie kontrolując zapach. Jeśli poczujesz choć nikły cień zapachu farby do włosów (czyli amoniaku) trzeba całość wyrzucić.
Moim zdaniem w prostym kremie mocznik bez problemu powinien wytrzymać kilka dni."
( autorka postu:
Dronf, wizaz )

Po czym poznać, że mikstura się zepsuła?

* po zapachu amoniaku ( amoniak silnie podrażnia skórę)
UWAGI:
Mocznika nie wolno używać solo, tylko odpowiednie stężenie jest przyjazne dla naszej skóry. Z różnych źródeł ( artykuły, analiza składów kosmetyków aptecznych, wizaż) pozwalają mi na stwierdzenie, że najlepsze i najbezpieczniejsze stężenie dla naszej skóry będzie wynosiło 10%.

moje obserwacje: dodając mocznik do balsamów zwiększyłam ich moc nawilżającą, skóra jest gładsza, jędrniejsza, delikatna w dotyku. Oczywiście przy systematycznym stosowaniu - raz dziennie.
Sama jestem leniem i zdarza mi się użyć balsamu co drugi dzień.

Z czym mieszałam do tej pory:

* balsam dla dzieci - Hipp

Do tej pory mieszałam mocznik z jednym balsamem, jest to balsam dla dzieci marki Hipp, z ekologicznym olejkiem migdałowym BIO. Zdecydowałam się na ten balsam ze względu na prosty skład, brak substancji zapachowych, bez olejków eterycznych, bez emulgatorów, parabenów oraz surowców pochodzenia zwierzęcego.Najdłużej trzymałam tą mieszankę 3 tygodnie, nie zaobserwowałam zapachu amoniaku, po stosowaniu nie podrażnił mnie.

GDZIE ZNAJDĘ MOCZNIK? W JAKICH KOSMETYKACH?

*Iwostin - krem do twarzy z serii Hydratia, fizjologiczny krem SPF15 z ceramidami ( jest na trzeciej pozycji)




masło shea

Masło shea, inaczej nazywane karite. Produkt w 100% naturalny, nazywany złotem Afryki. Posiada cudowne właściwości łagodzące oraz nawilżające. 


Od dłuższego czasu stosuję masło shea i bardzo sobie je chwalę.

Dzisiaj chciałabym się podzielić przepisem na ubite masło z dodatkami.


Docelowo miało być miękkie i łatwiej się rozsmarowywać.... tak nie jest. Polecam jednak mieszankę, jest to wzbogacona wersja nawilżacza. Plus jest taki, że ubite masło szybciej rozpuszcza się pod wpływem ciepła dłoni niż normalne.

tak wygladaja nasiona shea 
(zrodlo zdjec: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mas%C5%82o_shea )


Składniki:

ok. 250-300 g masła ( shea, kakaowe, mango - dobrać dowolnie, jednak shea powinno dominować)

3-4 łyżek stołowych olejku: jojoba, avocado - dowolnie, ja wzięłam 2 jojoba i 1 avocado

Na samym końcu, można dodać kilka kropel olekju eterycznego, dla urozmaicenia zapachu oraz przyjemniejszego stosowania. 


Sposób przygotowania:

W oryginalnym przepisie, zalecano podgrzewanie masła podczas ubijania. Według mnie łatwiej i bez potrzeby kontrolowania temperatury jest rozpuszczenie masła w kąpieli wodnej (Weź dwie miski, mniejszą i większą. Włóż jedną do drugiej, Do mniejszej włóż masło. Do większej nalej gorącej wody. Masło zacznie się roztapiać, należy mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia).

Następnie dodajemy olejki, może być jojoba, avocado.

Całość mieszamy, uzyskaliśmy konsystencję ciekłą. Miksturę chowamy do lodówki na ok 15-20 min by wystygło. W przeciwnym razie będzie trzeba długo ubijać.

Wyciągamy z lodówki i ubijamy aż do uzyskania konsystencji kremowej. Papka powinna być biała po ubiciu. Pod koniec ubijania można dodać kilka kropel olejku zapachowego.


Gotowe masełko, należy przełożyć do słoiczka.

Koniec!
tak wyglada nierafinowane maslo shea
(zrodlo: http://angielopes.files.wordpress.com/2010/03/shea-butter-and-nuts3.jpg)

tak wyglada ubite maslo shea 
( zdrodlo: http://productbody.blogspot.com/2008/03/and-winners-are.html )


środa, 24 sierpnia 2011

olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego

Przy okazji szukania informacji na temat olejku herbacianego natknęłam się na inne ciekawe właściwość, a mianowicie działanie antygrzybiczne. Pozytywne opinie i skuteczność działania potwierdzają forumowicze. Spotkałam się też z opinią wizażanki, która szczerze polecała tą metodę jako wspomagającą. Do lekarza i tak trzeba się wybrać.

właściwości: zwalcza grzyba Trichopyton powodującgo grzybicę międzypalcową oraz niektóre grzybice paznokci, dermatofity, jak i grzyby drożdżoidalne, może także chronić przed grzybem wywołującym łupież.

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się wyłącznie zewnętrznie. 

JAK STOSOWAĆ: 

W przypadku grzybicy międzypalcowej i grzybicy paznokci nałożyć 1-2 krople czystego olejku na skórę i paznokcie. Można stosować dwa, trzy razy dziennie. Inny sposób to moczenie stóp w letniej wodzie z dodatkiem 15-20 kropli olejku.

Warto też zrobić kąpiel z dodatkiem olejku . W tym celu do wanny napełnionej ciepłą wodą, dodajemy 30-35 kropli olejku.

źródło

wypryski

Znane i sprawdzone metody na pryszcze.

SPOSÓB NA:

świeże krosty: olejek z drzewa herbacianego - koszt ok 8zł w aptece.

Niewielką ilość, dosłownie kropelką smarujemy zmiany. Preparat ma dość silny zapach, po kilku minutach znika. U niektórych osób, szczególnie wrażliwych stosowany bezpośrednio na skórę może spowodować zmiany alergiczne lub podrażnienia.

właściwości: silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybiczne.


moje obserwacje:  zawsze smaruję nim nowo powstające gule, szybko je zmniejsza, niweluje, pomaga w gojeniu. Jest to mój pierwszy i na razie jedyny specyfik naturalny na  szybką reakcję  tzw. S.O.S.  U mnie nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna, co wrażliwszym zalecam ostrożność. Olejek ma dość ostry zapach, który po pewnym czasie, kilku minut wietrzeje. Nie zabarwia skóry.


gojenie: okłady z białka jaja kurzego lub z błony, która zostaje na skorupce.

Odrywamy kawałeczki błony i przyklejamy na zmiany skórne lub smarujemy niewielką ilością białka.

właściwości: ściągające i oczyszczające, wzmacnia biologiczną odnowę

moje obserwacje:  na prawdę przyśpiesza gojenie się ranek czy wyciśniętych pryszczy, już na drugi dzień widać znaczną poprawę!

Nic prostszego! Działa, sprawdzałam. Polecam wszystkim.

zdjęcie: http://www.eliminateyouracne.com/acne-causes/

słowo wstępne

Zakładam blog z myślą o uporządkowaniu mojej wiedzy o pielęgnacji skóry kosmetykami naturalnymi.
Głównie moje posty będą zawierać informacje o wypróbowanych już kosmetykach. Inspiracją oraz źródłem informacji jest głównie portal społecznościowy Wizaż, a co na to się składa wiedza wszystkich Wizażanek. Serdecznie zapraszam do dyskusji, jednocześnie proszę o zachowanie wysokiej kultury osobistej.