środa, 7 września 2011

jak działają humektanty na włosy

"Wilgotność, humektanty i włosy"

Źródło: http://www.naturallycurly.com/curly-...tants-and-hair


Słyszymy bardzo dużo o humektantach. Ale wielu z nas może nie wiedzieć, czym właściwie one są i jak działają.

Humektanty są stosowane w produktach do włosów i skóry aby wspomagać zatrzymywanie wilgoci. Te higroskopijne związki mają chemiczną strukturę, która przyciąga do siebie wodę z atmosfery i wiąże ją w różne ułożenia z cząsteczkami.

Istnieje wiele różnych typów cząsteczek, które są efektywnymi humektantami, ale ich wspólną, chemiczną cechą jest posiadanie w składzie grup hydroksylowych lub innych grup hydrofilowych (takich grupy eterowe lub amonowe) dostępnych dla wodoru łączących z wodą cząsteczki.
Siła wiązania wodorowego pomiędzy humektantami i wodą prowadzi do wzrostu nawilżenia przez minimalizowanie utraty wody spowodowanej parowaniem. Składniki te są uzywane w wielu produktach, zwłazcza w tych stworzonych dla konsumentów o suchych, zniszczonych włosach. Humektanty mogą zapewnić pożytek w określonych warunkach, jednak ważne jest by zrozumieć jak działają i w jakich warunkach mogą dać mniejsze niż optymalne efekty.Kiedy rozważasz czy użyć humektantów, najważniejszą rzeczą jest to, jaki wpływ na twoje włosy może mieć pogoda i wydajność tych cząsteczek.

Wpływ wilgoci na włosy i humektanty.
Prawa termodynamiki mają codziennie wpływ na nasze włosy.Jest to siła natury dążąca do tego aby wszystko znajdowało się w stanie równowagi. Cząsteczki z miejsca o większym stężeniu w kontakcie z obszarem o mniejszym stężeniu będą przemieszczać się w stronę obszaru o stężeniu niższym, próbując osiągnąć w ten sposób stan równowagi, w którym koncetracja cząsteczek będzie taka sama na całym obszarze. Na przykład, włosy suche wystawione na działanie bardzo wilgotnego środowiska zaczną absorbować wodę, na skutek dyfuzji cząsteczek H2O z powietrza (obszar o większym stężeniu wody) do włosów (obszar o stężeniu mniejszym). Włosy kręcone są szczególnie podatne na ten typ dyfuzji, ponieważ są z natury bardziej porowate(gąbkowate) niż włosy proste.

Włosy narażone na bardzo suche powietrze bez ochrony mogą stracić swoje nawilżenie, rozkręcić się do niepożądanej tekstury i stać się niesforne, odstające i napuszone. Mogą również stać się bardziej skore do złamań i rozdwojonych końcówek. Odwrotnie,
niczym nieograniczona ekspozycja na nadmierną wilgotność może prowadzić do pęcznienia kory włosa, powodując przez to łuszczenie się naskórka na zewnętrznej stronie przy cebulkach włosa, nastraszając je i nadając włosom szorstką, niepożądaną teksturę. Ewidentnie, żaden z tych scenariuszy nie jest pożądany.

Niska wilgotność
W warunkach ekstremalnie niskiej wilgotności (np. zimna, sucha zima) nie ma w powietrzu wystarczającej ilości wody, która mogłaby zostać przyciągnięta przez humektanty na powierzchnię włosa. W tych szczególnych okolicznościach klimatycznych, największą nadzieją leżąca w tradycyjnych humektantach jest zapobieganie parowaniu wody z włosa do środowiska. Także w takich warunkach istnieje pewne ryzyko, że humektant usunie nawilżenie z kory włosa przywłaszczając je sam sobie, a przez to powodując problem, przed którym miał chronić.

Oto dlaczego w suchym klimacie jest ważne używanie tzw. conditioning products, które opierają się na bardzo silnym nawilżeniu zamiast na tradycyjnych humektantach. Jakkolwiek, jest interesujące że nowe humektanty rozwinęły się odgrywając swą rolę dobrze nawet przy niskiej wilgotności (takie jak hydroxypropyl bis-hydroxyethyldimonium chloride i dihydroxypropyltrimonium chloride - tlum. Chlorek bis-diaminohydroksyetylo- hydroksypropylenowy chlorek dihydroksy- triaminopropylenowy).

Wysoka wilgotność

W warunkach wysokiej wilgotności, takich jak okres wakacyjny w południowo-wschodniej części USA bądź w tropikach - gdzie w ciągu dnia poziom wilgotności może łatwo osiągnąć lub przekroczyć 90% - poziom nawilżenia powietrza jest ogromny...Może to mieć destrukcyjny wpływ kręcone włosy! Jeśli loki są suche i zniszczone, są zarazem bardzo porowate więc z łatwościa absorbują wodę z powietrza. W warunkach wysokiej wilgotności, może to spowodować, że kręcone włosy napęcznieją tak bardzo, że ich łuska podniesie się tworząc powierzchnię włosa bardzo szorstką. Łuski mogą następnie zaplątać się z Łuskami sąsiednich włosów i spowodować olbrzymie zlepki kołtunów podatne na złamania. Kręcone włosy napuchnięte nadmiernie przez wodę mogą stracić swój skręt, tworząc straszliwe, wakacyjne siano...

Najwyraźniej, produkty obfitujące w humektanty mogą jedynie pogorszyć problemy z „napuszeniem” wywołanym wilgocią. Niektóre humektanty mogą także dawać uczucie lepkości kiedy nasycą się wodą, co jest z pewnością niepożądanym efektem dla włosów. Zatem, w tropikach i subtropikach, niezbędnym jest dobre nawilżanie włosów i (będą wówczas mniej podatne na absorbowanie wody z otoczenia). Preferuje się uzywanie produktów zawierających mniej humektantów lub humektantów o mniejszych zdolnościach higroskopijnych.
Z powodu ograniczeń i zagrożeń wynikających z właściwosci humektantów w ekstremalnych warunkach pogodowych , wynika iż składniki te prawdopodobnie funkcjonują najlepiej dla konsumentów o kręconych włosach w klimatach umiarkowanych, z temperaturami i nawilżeniem średniej rangi..

Przykłady humektantów:


Diols and Triols
Propylene glycol 1,2,6 hexanetriol Butylene Glycol Dipropylene glycol Hexylene Glycol Glycerin Triethylene glycol Erythritol Capryl glycol Phytantriol Hexanediol or -triol beeswax
Humectants of biological origin
Panthenol Sodium PCA Hyaluronic acid Inositol Glycogen
Sugars and modified sugars
Sorbitol Polyglyceryl sorbitol Glucose Fructose Xylitol
Hydrolyzed proteins
Elastin, Collagen Silk Keratin
Ethers
Isoceteth-x, Isolaureth-x, Laneth-x, Laureth-x, Steareth-x PEG-x (polyethylene glycol)Silicone copolyols
(źródło: http://wizaz.pl/forum/showpost.php?p=7443745 )

Wszystkie informacje zawarte na blogu http://kroplanatury.blogspot.com/ zostały przedstawione w dobrej wierze. Przy ich uzyskiwaniu wykazana została należyta staranność. Większość informacji została zweryfikowana, jednakże ze względu na charakter serwisu część informacji nie jest weryfikowalna. Dotyczy to w szczególności spisanych przekazów ustnych oraz materiałów nadesłanych. W związku z powyższym http://kroplanatury.blogspot.com/ nie stanowi materiału źródłowego. W maksymalnym określonym przez prawo zakresie nie ponoszę odpowiedzialności za prezentowane w portalu http://kroplanatury.blogspot.com/ treści. W szczególności nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z wykorzystania do jakichkolwiek celów prezentowanych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz